Milliókat érő lépés: Tulajdoni lap ellenőrzése adásvétel előtt
Egy ingatlan megvásárlása előtt számos dolgot kell mérlegelni, ellenőrizni, de van egy fontos lépés, amit nem hagyhatunk ki: ez pedig az ingatlan tulajdoni lapjának átvizsgálása. Az abban található információk nagyban befolyásolhatják a pénzünk biztonságát vagy a felek közötti bizalmat.
Mi az a tulajdoni lap?
A földhivatal által vezetett ingatlan-nyilvántartás egy úgynevezett közhiteles nyilvántartás, ami azt jelenti, hogy az abban szereplő adatokról feltételezni kell, hogy a valóságnak megfelelnek. Ebből a nyilvántartásból kérhető le minden ingatlan tulajdoni lapja.
Sokan nem tudják, de minden ügyfélkapus regisztrációval rendelkezőnek lehetősége van évente két alkalommal ingyenesen tulajdoni lapot lekérni. Ehhez az alábbi linket kell megnyitni: https://kau.foldhivatal.hu/auth/login Egyéb esetben a tulajdoni-lap ára 3000 Ft.
A tulajdoni lap 3 részre osztható, első rész az ingatlan adatait, a második a tulajdonosok adatait, a harmadik az ingatlan terheit tartalmazza. Mindegyik rész egyaránt fontos, mindegyiknek lehetnek buktatói.
- Ingatlan adatai
A tulajdoni lap ellenőrzése során, első lépésként szükséges megnézni, hogy az elénk rakott dokumentum valóban az általunk kinézett helyrajzi számú és című ingatlanra vonatkozik. Ezt az I. rész felett találjuk. Kicsit tovább haladva érdemes ellenőrizni, hogy milyen művelési ágba tartozik egy adott ház, hiszen, ha például egy gazdasági épület megjelölés is szerepel, úgy az adott esetben egy hitelfelvételt igencsak megnehezíthet. Ezen kívül a területet javasolt még megtekinteni, nehogy túl későn döbbenjünk rá arra, hogy az a hirdetésben szereplő mérettől eltér.
- Tulajdonos adatai, tulajdoni hányad
A tulajdoni lap második részében az ingatlan tulajdonosai és néhány személyes adataik szerepelnek. Nem egyszer fordul elő, hogy az ingatlant hirdető és eladást bonyolító, valamint az ingatlan tulajdonosainak személye eltér, ilyenkor oda kell figyelni, hogy ha gyorsan előszerződést kötnénk, akkor a tulajdoni lapon szereplő tulajdonosok, tulajdoni hányadaik arányában szerepeljenek eladóként, mivel más személy nevükben csak meghatalmazás alapján járhat el.
- Az ingatlan terhei
Jelzálogjog
Gyakran csak az ügyvéd felkeresését követően derül fény, hogy az ingatlan egy tulajdonos által felvett hitel fedezete és emiatt jelzálog került bejegyzésre. Ez egyáltalán nem jelenti, hogy az ingatlan nem cserélhet gazdát, de ilyenkor mindenképpen érdemes már az előszerződés elkészítéséhez ügyvédi segítséget kérni, hogy már ott megfelelően rögzítve legyen, hogy az eladó miként vállal kötelezettséget a jelzálogjog ingatlan-nyilvántartásból való törlésére.
Haszonélvezeti jog
Egy haszonélvezeti jog sem jelenti, hogy az ingatlan nem lehet adásvétel tárgya, azonban azt tudni kell, hogy a haszonélvezeti jog jogosultja haláláig, vagy meghatározott ideig rendelkezik azzal.
Vezetékjog
A vezetékjog alapján az ingatlan mindenkori tulajdonosának tűrnie kell a vezeték karbantartásával és javításával járó munkálatokat, a jogosult az ingatlanba ezidő alatt beléphet a tulajdonos háborítása nélkül. Érdemes itt megjegyezni, hogy a vezeték, vagy tartóoszlopát veszélyeztető növényzetet eltávolíthatja a jogosult.
Szolgalmi jogok
A szolgalmi jogok tekintetében a leggyakrabban előforduló eset, amikor egy telken belüli utat egy környező ingatlan tulajdonosa is használat, azaz a megvásárolandó telkünkön szabadon átjárhat. Ez mindenképp megér egy megfontolást.
Elővásárlási jog
Az ingatlan vonatkozásában harmadik személyt akár szerződés alapján, akár jogszabály alapján elővásárlási jog illethet meg, ez előfordulhat, hogy a tulajdoni lapon szerepel, de az is, hogy nem. Utóbbi esetben az eladó kötelezettsége, hogy erről tájékoztatást adjon.
Elővételi jog
Amennyiben az ingatlan-nyilvántartásban más javára vételi jog került bejegyzésre, az azt jelenti, hogy más meghatározott áron, bizonyos időn belül megvásárolhatja az ingatlant, ilyenkor rendszerint nem is tudjuk megvásárolni az ingatlant, kivéve a jogosult hozzájárulásával.
Végrehajtási jog
Amennyiben az ingatlan valamely tulajdonosával szemben végrehajtási eljárás indult, úgy előfordulhat, hogy a végrehajtó a tartozás megfizetésének biztosítása érdekében bejegyezteti az ingatlan-nyilvántartásba a végrehajtási jogot. Ha a kinézett ingatlan ezzel érintett, úgy mérlegeljük, hogy a tulajdonjog csak ennek rendeződésével szerezhető meg.
+ 1
Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban, ha a tulajdoni lapon elintézetlen széljegy szerepel, akkor mindenképp kérjük ki ügyvéd segítségét, mert ez azt jelenti, hogy valaki kérelmet adott be az ingatlan vonatkozásában, akár adásvétel, akár teher bejegyzése miatt. Sőt, alapvetően a földhivatal a széljegy elintézéséig nem fog foglalkozni a mi kérelmünkkel.
Ha az ingatlan tulajdoni lapjának ellenőrzésével kapcsolatosan ügyvédi segítségre, konzultációra van szüksége, akkor keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeim egyikén: